Ercan Havalimanı

Ercan Uluslararası Havalimanı ilk olarak “RAF Tymbou” olarak bilinen adıyla 2. Dünya Savaşı sırasında Alman esirlerin katkılarıyla, Lefkoşa Uluslararası Havalimanı’na alternatif olarak inşa edilmiştir. 1945 yılında Fransız askeri paraşütçülerinin merkezi olarak kullanılan havalimanının çevre köylüler tarafından Fransız paraşütçülerin kampları inşa edilmiştir.

Kıbrıs, tarihinde iki kez hava saldırısına uğrayan RAF Tymbou Havalimanına ilk saldırı İtalyanlar tarafından 1936 yılında gerçekleşirken, ikinci saldırı Alman Hava Kuvvetleri tarafından 1941-1943 yılları arasında birkaç kez yapılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında İngiliz Hava Kuvvetleri için faaliyet gösteren Ercan Havalimanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını elde etmesinin ardından sivil uçuşlara açıldı. 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın anısını yaşatmak amacıyla havalimanı, onun ismiyle anılmaya başlandı.

Zamanla eskimeye başlayan ve yolcu talebinin artmasıyla başa çıkamayan havalimanı, 2002 yılında bir süreliğine kapatılarak yenilenme ve genişletme çalışmalarına tabi tutuldu. 2004 yılında modern ve yeni bir görünüme kavuşan Ercan Havalimanı, yolcu kabul etmeye yeniden başladı. Her yıl 100 binin üzerinde yolcuyu ağırlayan havalimanı, gelişmiş tesisleri ve modern altyapısıyla Kuzey Kıbrıs’ın önemli ulaşım merkezlerinden biri haline geldi.

Yeni Ercan Havalimanı

İçindekiler

12 Ekim 2012’de Ercan Havalimanı Özelleştirme Kurulu, Havaalanı’nın özelleştirilmesine karar verdi ve 1 Ocak 2013’te özelleştirme işlemi yapıldı. Bugünkü durumu itibariyle, ana pistinin uzunluğu 2755 metre, genişliği ise 45 metredir. Bu özellikler, sivil hava trafiğinde büyük gövdeli uçaklardan Airbus 330’a kadar her türlü uçağın gece ve gündüz iniş ve kalkışına uygun bir kapasite sunmaktadır.

Yeni Ercan Havalimanı Video Tanıtım

YouTube video


Yeni Ercan Havalimanı Proje Bilgileri ise Kıbrıs’ın en büyük Havalimanı olması itibariyle oldukça etkileyicidir. Yeni terminalin alanı 128.000 m2, araç parkı için ayrılan alan 40.000 m2’dir. Proje, 8 körük ve 11 park pozisyonunu içeren toplam 169.000 m2’lik bir park alanını kapsamaktadır. Hedeflenen yıllık yolcu sayısı ise 5.5 milyon olarak belirlenmiştir. Bu modern ve genişletilmiş altyapı, Ercan Havalimanı‘nı bölgenin önemli hava ulaşım merkezi haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Yeni Ercan Havalimanı Nerede

Ercan Uluslararası Havalimanı (IATA: ECN, ICAO: LCEN), başkent Lefkoşa’ya 23 kilometre, Girne’ye 44 Kilometre, Gazimağusa’ya ise 49 kilometre uzaklıkta konumlanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli bir uluslararası havalimanıdır.

Ercan Havalimanı, IATA ve ICAO kodlarıyla küresel havacılık dünyasında tanınmaktadır. Başkent Lefkoşa’ya olan yakınlığı, ulaşım kolaylığı sağlarken, Girne ve Gazimağusa’ya olan mesafesiyle de bölgedeki farklı bölgelere erişimi mümkün kılmaktadır. Modern tesisleri, geniş apronu ve gelişmiş altyapısıyla Ercan Havalimanı, Kuzey Kıbrıs için sivil havacılık sektöründe önemli bir role sahiptir.

Havalimanı, uluslararası ve iç hatlarda birçok havayolu şirketi tarafından kullanılmakta olup, yılda milyonlarca yolcuya hizmet vermektedir. Yenilenme ve genişletme çalışmalarıyla modernize edilen Ercan Havalimanı, Türkiye’ye yapılan seyahatler için güvenli ve konforlu bir terminal deneyimi sunmaktadır.

Yeni Ercan Havalimanı’na Nasıl Gidilir

Ercan Havalimanı‘na ulaşım konusunda çeşitli alternatif seçenekler bulunmaktadır, böylece yolcular ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre en uygun ulaşım yöntemini seçebilirler. Ercan Havalimanı‘na ulaşım için öne çıkan seçenekler arasında KIBHAS, Ercan Havalimanı Taksi, KKTC Araç Kiralama ve Kıbrıs Vip Transfer gibi hizmetler bulunmaktadır.

KIBHAS Toplu Taşıma Hizmeti:

Ercan Havalimanı ile şehir merkezleri arasında belirli saatlerde hizmet veren KIBHAS, konforlu ve düzenli bir toplu taşıma seçeneği sunar. Yolcular, belirlenen güzergahlar üzerinde hareket eden otobüslerle havalimanı ile şehir merkezleri arasında rahatça seyahat edebilirler. KIBHAS, Havalimanı otel arasında taşımacılık hizmeti vermemektedir.

Ercan Havalimanı Taksi:

Havalimanı terminal binasından çıkıldığında, gelen yolcu kapısında bekleyen taksilerden Ercan Havalimanı Taksi hizmeti almak mümkündür. Ayrıca, şehir merkezinden de taksi çağırarak havalimanına kolayca ulaşım sağlanabilir.

KKTC Araç Kiralama:

Yolcular, kendi özgürlüklerini korumak ve şehirde daha fazla gezme imkanı bulmak istiyorlarsa, Ercan Havalimanı’nda bulunan araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirler. KKTC Araç Kiralama, farklı araç segmentlerinde geniş bir filo sunarak yolcuların ihtiyaçlarına cevap verir.

Ercan Havalimanı Transfer:

Özel ve profesyonel bir hizmet arayanlar için Ercan Havalimanı Transfer, Noa Transfer şirketi bünyesinde hizmet vermektedir. Bu hizmet, önceden rezervasyon yaparak isimle karşılanma, konforlu ve lüks araçlarla özel transfer deneyimi sunma gibi avantajları içerir.

Ercan Havalimanı‘na ulaşım konusunda tercih edilecek seçenek, yolcuların ihtiyaçlarına, bütçelerine ve konfor beklentilerine bağlı olarak değişebilir. Her bir seçenek, farklı avantajlar sunarak yolculara esneklik ve rahatlık sağlar. Yolcular, kendilerine en uygun olanı seçerek seyahatlerini daha keyifli hale getirebilirler.

Yeni Ercan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ercan Havalimanı’ndan şehir merkezlerine ulaşım, toplu taşıma seçeneklerinin yanı sıra tatilciler ve ziyaretçiler için konforlu alternatifler sunmaktadır.
Toplu taşıma hizmeti, KIBHAS tarafından sağlanmaktadır, ancak belirli saatlere bağlıdır. Daha esnek ve konforlu bir seçenek arayanlar için önceden rezervasyon yapılabilen transfer firmaları tercih edilebilir.

Önceden rezervasyonlu transfer hizmeti, güvenilir bir firma ile anlaşarak özel araçla havalimanından konaklama yerine veya istenilen destinasyona kolayca ulaşma imkanı sunar. Bu seçenek, tatilciler ve ziyaretçiler için stressiz ve konforlu bir ulaşım deneyimi sunar. Güvenilir transfer firmaları, ekonomik seçenekler sunarak bütçe dostu bir taşıma hizmeti sağlar. Ayrıca, önceden rezervasyon yapmak, havalimanında bekleyerek zaman kaybetmek yerine hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

Ercan Havalimanı’ndan Lefkoşa’ya Ulaşım

Ercan Havalimanı, Lefkoşa’nın Kırklar bölgesinde konumlanmış olup, şehir merkezine sadece 23 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Bu kısa mesafe, havalimanı ile şehir merkezi arasında hızlı ve kolay bir ulaşım sağlanmasını mümkün kılmaktadır, trafiğe bağlı olarak Lefkoşa-Gazimağusa Anayolu ve Ercan Havaalanı Yolu üzerinden sadece yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla Lefkoşa’ya ulaşım imkanı sunmaktadır.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye Ulaşım

Ercan Havalimanı ile Girne transfer şehir merkezine mesafesi sadece 45 kilometredir. Bu kısa mesafe, ziyaretçilere Lefkoşa-Girne Anayolu üzerinden ortalama 40 dakikalık bir yolculuk süresi sunar. Alternatif olarak bazı bölgelere dağ yolu olarak bilinen Beş Parmaklar Caddesi üzerinden de ulaşım sağlanması mümkündür. Bu mesafeler, hızlı ve etkili bir ulaşım sağlayarak ziyaretçilere Girne’nin benzersiz güzelliklerine hızlıca ulaşma imkanı tanır.

Ercan Havalimanı’ndan Gazimağusa’ya Ulaşım

Ercan Havalimanı, Gazimağusa’ya sadece 50 kilometre mesafede bulunmaktadır ve bu kısa mesafe, yaklaşık Gazimağusa-Lefkoşa Anayolu üzerinden 45 dakikalık bir ulaşım süresiyle hızlı ve etkili bir şekilde aşılabilmektedir. Alternatif olarak Geçitkale ve Paşaköy üzerinden de Gazimağusaya ulaşmak mümkündür fakat bu olanaklar yolu uzatacaktır.

Ercan Havalimanı’ndan İskele’ye Ulaşım

Ercan Havalimanı, sadece 48 kilometre mesafede bulunan iskele transfer şehir merkezine son derece yakın bir konumda yer almaktadır. Bu kısa mesafe, Geçitkale Anayolu üzerinden yapılan yaklaşık 45 dakikalık bir ulaşım süresiyle kolayca aşılabilmektedir. Ercan Havalimanı’nın stratejik konumu, ziyaretçilere adanın tüm şehir merkezlerine hızlı ve etkili bir şekilde ulaşma imkanı sunmaktadır.

Ercan Havalimanı’ndan Bafra’ya Ulaşım

Ercan Havalimanı, göz kamaştıran Bafra Turizm Bölgesi‘ne Karpaz Anayolu üzerinden sadece 70 kilometre uzaklıktadır.  Ercan Havalimanı’ndan çıktığınızda Meriç yönünde devam edin. Daha sonra Eski Ercan Havaalanı Yolu üzerinden Geçitkale yoluna ilerleyin ve Karpaz Anayolu’na ulaşıp Çayırova hedefine gidin. Yaklaşık 70 dakikalık sürüşten sonra Bafra bölgesine ulaşım sağlayacaksınız.

Yeni Ercan Havalimanı’na Hangi Havayolu Firmaları Uçuyor

2023 Aralık ayı itibariyle Türk Hava Yolları, Anadolujet, Pegasus, FLY Kıbrıs Hava Yolları (Freebird), Sun Express Ercan Havalimanı’na tarifeli uçuş gerçekleştirmektedir. Ayrıca bir çok charter ve özel jet firmaları da Yeni Ercan Havalimanına gelen taleplere göre uçuş düzenlemektedir.

Yeni Ercan Havalimanı’na Ulaşım

Ercan Havalimanı’na ulaşım için bulunduğunuz bölgeye göre alternatif seçenekler ekonomik olanaklar nedeniyle değişiklik gösterir. Ercan Havalimanı’na otelden ulaşım için transfer, şehir merkezlerinden ulaşım için taksi ya da uzun süreli konaklamalarınız için araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma diğer bir anlamda Kıbrıs paylaşımlı transfer hizmeti için KIBHAS otobüs seçeneği belirli saat ve şehir merkezlerine yapılacak olan ulaşım için tercih edilebilir. Ekonomik olması açısından genel olarak öğrenciler tarafından tercih edilen KIBHAS (Havalimanı Otobüs Servisleri) uçuşlara göre ayarlanan saatlerden dolayı turistik misafirler için tercih edilen bir seçenek değildir. Kıbhas servisleri yolcuları belirlenen merkez ve duraklardan alıp havalimanına ulaştırır, alternatif güzergah ve durak seçeneği yoktur. Detaylı bilgi için kibhas.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vip Transfer

Yolculuğunuzda Konfor ve Güvence arıyorsanız Noa Transfer olarak sizlere Vip Transfer Hizmeti sunuyoruz. Uçuşlarınızın her anında yanınızda olan şoförlerimiz, sizin için uçuşunuzu yakından takip ediyor ve herhangi bir ihtiyaç anında anında harekete geçiyor.

Noa Transfer olarak, misafirlerimizin huzurlu bir seyahat deneyimi yaşamalarını sağlamak için uçağınızın iniş saatinin ardından bir saat boyunca beklemeyi taahhüt ediyoruz. Gecikmelerle ilgili endişelenmenize gerek yok; biz buradayız!

Ercan Havalimanı’na gidiş-dönüş transferinizi bizimle rezerve ederek seyahatinizin her anını keyfe dönüştürün. Detaylı bilgi için hemen kibrisviptransfer.com web sitemizi ziyaret edin. Yolculuğunuzun tadını çıkarın.

Araç Kiralama

Araç Kiralama günlük hayatta ya da seyahatlerde ihtiyaçlara yönelik birçok avantajı sunduğundan dolayı geniş olanaklar nedeniyle tercih sebebidir. Sol trafikte araç kiralama ise, uygun araç modelleri ve kurallar nedeniyle birtakım rahatlıkları sağlayabilmesi gerektiğinden kriterlere uygun şekilde hazır sunulmaktadır. Araç kiralamada esneklik, kullanıcıların planlarını değiştirme özgürlüğü sunduğundan dolayı istediğiniz saat araç alma ve rezervasyon süresini ihtiyaçlarınıza göre yönetme imkanı sunmaktadır.

Araç kiralama aynı zamanda sigorta, bakım ve diğer yükümlülüklerden sizleri sorumlu tutmadan kiralama ücretinin içinde sayılır. Sol trafikte araç kiralama aynı zamanda kullanıcılara bölgesel trafik kuralları konusunda bilgi sağlama fırsatı tanır. Kullanıcılar, bulundukları ülkedeki özel trafik düzenlemeleri hakkında bilgi alabilir ve bu kurallara uygun bir şekilde seyahat edebilirler.

Kullanıcı odaklı bir hizmet olan araç kiralama özellikle toplu taşımanın pek gelişmediği Kuzey Kıbrıs’ta bu nedenle tercih sebebidir. Daha detaylı bilgi için KKTCarackiralama.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ercan Uluslararası Havalimanı (ECN) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tek sivil uçuşa açık olan havalimanı olarak hizmet vermektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Ercan Havalimanı'nda Türkçe ve İngilizce konuşulmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kapıda vize uygulaması ile gelen yolcuların ziyaret amaçlarına göre vize işlemi yapılarak ülkede kalma süresi verilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sivil uçuşlara açık olan tek havalimanı olan Ercan Havalimanı 20 Temmuz 2023 Tarihinde uçuşların yapılmaya başlandığı yeni terminal binası Başkent Lefkoşa'ya bağlı Kırklar bölgesinde bulunmaktadır.

Yeni Ercan Havalimanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefkoşa İlçesinin Kırklar Bölgesinde inşa edilmiştir.

Ercan Havalimanı (ECN) T&T Ercan Havalimanı İşletmesi tarafından yönetilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sivil uçuşa açık olan tek havalimanıdır.

Kıbrıs genel olarak yıl boyunca ziyaret edilen ve özellikle yaz aylarında deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için idealdir. Sıcağı sevmeyen ziyaretçiler için bahar başlangıçları bu ülkede çok farklıdır.

Larnaka Havalimanı üzerinden gelen yolcunun milliyet yani vatandaşlık önemi olmadan sadece Türkiye’ye direkt olarak uçuş gerçekleştirebilirler. Larnaka Havalimanı üzerinden Türkiye direkt uçuş olmadığından ve ekonomik bilet fiyatlarından dolayı böyle bir yolculuk tercih sebebi olmaktadır. Larnaka’dan Türkiye’ye uçuş gerçekleştirebilmek için direkt uçuş olmadığından farklı bir havalimanına uçtuktan sonra aktarmalı şekilde hizmet alınabilmektedir.

Ercan Havalimanından Gelen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları sınır kapısını geçerek maalesef Larnaka Havalimanı üzerinden çıkış yapamazlar. Diğer ülke vatandaşları ise Kıbrıs Cumhuriyeti Ülkeye giriş kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.ercanhavalimanitaksi.com/larnaka-havalimani/#Ercan_Havalimanindan_Gelen_Yolcu_Larnaka_Havalimanindan_Ucabilir_mi

Evet, Ercan Havalimanı'nda kapıda vize uygulaması olduğundan dolayı Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanı'na gelişlerde Schengen Vizesi'ne gerek yoktur.

Evet, GKRY Vatandaşları Ercan Havalimanı üzerinden sadece Türkiye'ye uçuş olduğundan dolayı, Larnaka ve Baf Havalimanları Türkiye'ye uçuş yapılmadığından kullanıyorlar.

Evet, tüm havaalanı transferlerimizde olduğu gibi  Ercan Transfer Hizmetimiz tamamen size özeldir. Bu, hiçbir zaman yolculuğunuzu diğer yolcularla paylaşmanızın istenmeyeceği anlamına gelir.

Noa Transfer olarak rezervasyonlu çalıştığımızdan dolayı uçuşunuzdan son 12 saate kadar Ercan Transfer Rezervasyonu yapabilirsiniz.

Rötar yapan uçuşlarda bir (1) Saat kadar uçağın iniş saatine göre şoförlerimiz bekleme yapıyor, daha fazla oluşacak olan gecikmelerde o anki duruma göre sizlerle iletişime geçerek plan yapıyoruz. Merak etmeyin sizlere hizmet verebilmek için biz buradayız...

Evet İsteyebilirsiniz. Tüm araçlarımızda bir adet bebek koltuğu standart bulunmaktadır, rezervasyon sırasında özellikle belirtmeniz durumunda transferden önce operasyon ekibimiz bebek koltuğu isteğinizin takibini yapacaktır.

Son 24 saate kadar almış olduğunuz Ercan Transfer Hizmetinizi koşulsuz şekilde iptal edebilirsiniz.

Ercan Havalimanı Güncel Uçuş Bilgi Ekranı

Ercan Havalimanı’ndaki canlı uçuş ekranı sayesinde gerçekleşen uçak iniş ve kalkışlarını anlık olarak takip edebilir, uçuşları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu sayede uçakların kalkış ve varış saatleri yaşanabilecek gecikme ve iptallere göre sizler de planınızı yapabilirsiniz. Ercan Havalimanı’ndaki her uçağın uçuş bilgilerine kolayca erişerek seyahat planlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Sitemizde bulunan Ercan Havalimanı Gelen ve Giden Güncel Uçuş Bilgi Ekranı verileri flightera.net web sitesinden güncel olarak alınmaktadır. Oluşabilecek veri akışı hataları için Ercan Havalimanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir